FloridaPolonia >> Floryda
Send Fresh Flowers Worldwide
Witamy na Florydzie!

Florida Map  Floryda, ang. State of Florida - stan na południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych, na półwyspie Floryda otoczonym przez wody Zatoki Meksykańskiej na zachodzie i Oceanu Atlantyckiego na wschodzie. Floryda graniczy na północy z Alabamą i Georgią. Teren jest nizinny, płaski lub pofałdowany, liczne jeziora i bagna, głównie na południu; 2/3 stanu pokrywają tereny leśne. Floryda jest najbardziej wysuniętym na południe stanem w USA. Znana także jako "Słoneczny Stan", jest bardzo popularnym miejscem turystycznym, zwłaszcza podczas zimy. Największą atrakcją Florydy są bez wątpienia jej wspaniałe plaże. Fantastyczna linia brzegowa oferuje setki cudownych plaż oraz dziesiątki zabytkowych latarni morskich. Znajdziemy tu także jedne z najlepszych tematycznych parków rozrywki na świecie. Obowiązkowymi punktami większości wycieczek są Disneyland, Universal Studios, BushGardens i SeaWorld. Do najchętniej odwiedzanych miast należy Orlando i Miami. Na przylądku Canaveral znajduje się Kennedy Space Center Visitor's Complex oraz Space Shuttle Launch, gdzie można na żywo obserwować wystrzeliwanie rakiet i promów kosmicznych. Znajduje się tutaj największy na świecie kablowy most wiszący - Sunshine Skyway Bridge. W St. Petersburgu znajdują się muzeum Holokaustu oraz muzeum Salvadora Dali.

  Floryda jest w większości położona na wielkim półwyspie pomiędzy Zatoką Meksykańską, Oceanem Atlantyckim i Cieśniną Florydzką. Graniczy ze stanami Georgia oraz Alabama na północy. Floryda leży niedaleko Karaibów, Kuby czy Wysp Bahama. Rozległy pas przybrzeżny Florydy był postrzegany przez rząd USA jako potencjalne miejsce ataku w trakcie II wojny światowej, dlatego zostały wybudowane lądowiska i pasy startowe na terenie całego stanu oraz dookoła niego. Do dziś około 400 z nich jest wciąż w użyciu.

  Klimat stanu jest podrównikowy i zwrotnikowy morski. Wiosną i jesienią występują huragany. Średnia roczna suma opadów dochodzi do 1500 mm. Roślinność jest śródziemnomorska, na południu zwrotnikowa.

  Floryda, hiszp. (pascua) Florida "Niedziela Palmowa", kwitnąca; Hiszpan Juan Ponce de León wylądował tu w tym dniu w 1511 r.

  Floryda ma 16 249 519 mieszkańców (2005). Najpowszechniej używanymi językami są: język angielski - 74,54%, język hiszpański - 18,65%, francuski kreolski - 1,73%, język francuski - 0,63%.

  Administracją szkół podstawowych i średnich na Florydzie zajmuje się Florydzki Departament Edukacji. W roku 2000 gubernator stanu podjął decyzję o zlikwidowaniu Florida Board of Regents, która kierowała systemem uniwersytetów stanowych (SUS). Na jej miejsce powstały komisje które zarządzały każdym uniwersytetem oddzielnie. Nowy system się jednak nie przyjął i w roku 2002 pierwszy gubernator stanu oraz senator USA Bob Graham zwołali referendum na temat przywrócenia systemu board-of-regents, ostatecznie w 2003 r. powstała Florydzka Komisja Gubernatorska, której podlegają uczelnie.

  Floryda jest miejscem gdzie osiedliło się wiele gatunków zwierząt: (Morskie zwierzęta) delfiny butlonose, wieloryby-piloty, wieloryby biskajskie, manaty, (Gady) aligatory, krokodyle, grzechotniki, żółwie norowe, żółwie morskie, wąż zbożowy Pantherophis guttatus (Ssaki) jaguar, jelenie wirginijskie, rysie rude, baribale, pancerniki (Ptaki) bieliki amerykańskie, karakary meksykańskie, ślimakojady czerwonookie, rybołowy, pelikany, mewy, żurawie krzykliwe, żurawie kanadyjskie, warzęchy różowe, modrowronki zaroślowe i wiele więcej.

  Stolica: Tallahassee, główne miasta: Miami, Fort Lauderdale, Orlando, Palm Beach, Tampa, Jacksonville. Obszar nizinny; liczne bagna (zwłaszcza na południu). Floryda posiada bardzo dobrze rozwinięty system autostrad z rozbudowaną infrastrukturą. Część autostrad jest płatna (np. Florida Turnpike) dlatego zalecane jest posiadanie w samochodzie kilku dolarów, najlepiej w monetach.

Region turystyczno-wypoczynkowy (47 mln turystów, 2003) o międzynarodowym znaczeniu; słynne kąpieliska, m.in. Miami Beach; centrum rozrywkowe Disney World; intensywna uprawa drzew cytrusowych, warzyw i hodowla bydła; przemysł głównie spożywczy, chemiczny, lotniczy; wydobycie fosforytów; na przylądku Canaveral Ośrodek Kosmiczny im. J.F. Kennedy'ego; na południowej Florydzie - Park Narodowy Everglades, Florida Keys.

  Florydę zamieszkuje 430 tysięcy osób, które według cenzusu z 2000 roku uważają się za Polaków lub obywateli pochodzenia polskiego. Oznacza to, że polonia stanowi dość pokazny procent populacji Florydy i można tu często spotkać organizacje, biznesy, sklepy i usługi prowadzone przez Polaków.

W stanie Floryda jest wiele atrakcji związanych z wodą, lasami, czy też górami.

Więc na co czekasz, przyjedź na Florydę i oceń. Zapraszamy!

Wyczerpujące informacje na temat stanu Floryda można znaleźć na następujących stronach internetowych:


-Florida Keys
-Repertuar kin
-Visit Florida
-Wyniki Loterii
Martin Transports International