FloridaPolonia >> Artykuł
Czy na wysokości mogą pracować osoby niepełnosprawne?

Data wstawienia: 21 sierpnia, 2015

Z roku na rok poszerza siÄ™ ilość ogÅ‚oszeÅ„ o pracÄ™ zwiÄ…zanych z pracami na wysokoÅ›ciach. Pracodawcy coraz częściej szukajÄ… również osób z orzeczeniem o niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci. ZdajÄ… sobie oni sprawÄ™, że osoba niepeÅ‚nosprawna może być lojalnym, dobrym pracownikiem –  solidnie wykonujÄ…cym swoje codzienne obowiÄ…zki. Prace na wysokoÅ›ciach sÄ… jednak szczególnie niebezpieczne, ponieważ grożą upadkowi z wysokoÅ›ci. Upadek z wysokoÅ›ci jest najczÄ™stszÄ… przyczynÄ… wypadków, które prowadzÄ… do trwaÅ‚ego uszczerbku na zdrowiu, kalectwa i Å›mierci. W czasie wykonywania prac wysokoÅ›ciowych  zagrożone jest zdrowie i życie pracowników, dlatego muszÄ… być zachowane wyjÄ…tkowe Å›rodki ostrożnoÅ›ci. WymagajÄ… także od pracownika dużej uwagi, doskonaÅ‚ej koncentracji oraz nierzadko sprawnoÅ›ci ruchowej i siÅ‚y fizycznej.
Z tego też powodu nie każda osoba może pracować na wysokoÅ›ci. Przeciwwskazania dotyczÄ… przede wszystkim schorzeÅ„ takich jak cukrzyca, epilepsja, wady wzroku, wady sÅ‚uchu oraz różnego rodzaju choroby neurologiczne. Bardzo czÄ™sto na dużej wysokoÅ›ci nie mogÄ… pracować także osoby z upoÅ›ledzeniem umysÅ‚owym. Praca na wysokoÅ›ci wymaga bowiem dużej uwagi, koncentracji, ostrożnego obchodzenia siÄ™ z różnego rodzaju narzÄ™dziami budowlano – remontowymi. Osoba pracujÄ…ca np. na budowie lub montujÄ…ca na dachu wybrane urzÄ…dzenia jest czÄ™sto odpowiedzialna za swoje życie i zdrowie oraz swoich kolegów z pracy.
Dziś prace na wysokościach wyglądają bardzo różnie. W zależności od profilu działalności firmy  wymagają konkretnych umiejętności i zdolności. O tym czy dana osoba niepełnosprawna może pracować na wysokości decyduje Lekarz Medycyny Pracy. Przyszły pracownik musi często przejść również szereg specjalistycznych badań oraz testów sprawnościowych. Zazwyczaj takie badania weryfikują czy konkretna osoba może pracować na danym stanowisku.
Warunki takiej pracy są zawarte w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z póżn. zm. (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r., nr 169, poz. 1650)
 
Osoby niepeÅ‚nosprawne mogÄ… pracować na wysokoÅ›ci, jeÅ›li nie chorujÄ… na opisane wyżej schorzenia i wyróżniajÄ… siÄ™ niezbÄ™dnymi w danej pracy zdolnoÅ›ciami. Każda praca jest inna – najważniejszÄ… sprawÄ… jest dostosowanie stanowiska  do możliwoÅ›ci fizycznych i psychicznych pracownika. Wykonywane czynnoÅ›ci w żaden sposób nie powinny pogÅ‚Ä™biać Å›wiadomoÅ›ci schorzenia w osobie niepeÅ‚nosprawnej. Pracodawca wybierajÄ…c odpowiedniego kandydata  musi wykazać siÄ™ odrobinÄ… empatii i zrozumienia stanu zdrowia osoby niepeÅ‚nosprawnej.
 
Chcesz zatrudnić do pracy na wysokoÅ›ciach osobÄ™ niepeÅ‚nosprawnÄ…? Nie wiesz, jak znaleźć odpowiedniego kandydata? ZachÄ™camy do kontaktu z nami – chÄ™tnie pomożemy w znalezieniu odpowiedniego pracownika. Wszystkie ważne informacje dotyczÄ…ce zakresu naszych usÅ‚ug znajdujÄ… siÄ™ na stronie internetowej www.PartnerFirm.pl. Możesz, Drogi Pracodawco skontaktować siÄ™ również z nami telefonicznie 537 990 017. Zapraszamy!


Źródło: Aniela Linkowska
Martin Transports International