FloridaPolonia >> Artykuł
Czy tylko ochrona zatrudnia niepełnosprawnych?

Data wstawienia: 20 sierpnia, 2015

O pracy w ochronie można powiedzieć wiele, ale raczej nie to, że jest ona szczególnie rozwijająca. Tymczasem wiele osób niepełnosprawnych jest przekonanych, że to jedyna branża, w której mogą znaleźć zatrudnienie. Faktem jest, że rzeczywiście ofert pracy w ochronie dla osób niepełnosprawnych jest stosunkowo dużo, ale zdecydowanie jest to jedyna branża, która zgłasza zapotrzebowanie na pracowników z orzeczoną niepełnosprawnością.
Dlaczego właśnie ochrona?
Zadania pracowników ochrony nie ograniczają się tylko do strzeżenia majątku. Dziś wielu pracowników ochrony tak naprawdę pełni przy obiektach funkcje porządkowe i organizacyjne, jednocześnie udzielając informacji i dbając o porządek. Oczywiście wiele zależy od tego, jaki dana osoba posiada wpisany kod niepełnosprawności, bo w praktyce właśnie od tego zależy, jakie funkcje można pełnić.
Do niedawna to właśnie ochroniarze ze stopniem niepełnosprawności byli najbardziej poszukiwani. Dziś branża ochroniarska również korzysta często z pracowników niepełnosprawnych, ale pojawia się też coraz więcej ciekawych ofert z innych gałęzi gospodarki.
Co zamiast ochrony?
Wiele ofert dla osób niepełnosprawnych dotyczy wykonywania prac biurowych. To wynika ze stosunkowo dużej łatwości przystosowania stanowiska pracy i niewielu ograniczeń, które mogłyby przeszkadzać osobie niepełnosprawnej w skutecznym realizowaniu powierzonych jej obowiązków. Coraz więcej ofert mają też jednak sklepy, począwszy od stanowisk kasjera czy sprzedawcy, skończywszy ma obsłudze magazynu czy kadrze zarządzającej. Zaskoczeniem może być fakt, że pracowników niepełnosprawnych poszukują również giganci branży gastronomicznej, między innymi McDonald’s i KFC. Relatywnie najmniej ogłoszeń pochodzi od firm z branży motoryzacyjnej (nie wiemy, jak dalece jest to wynikiem faktycznych ograniczeń, a w jakim stopniu braku świadomości pracodawców), cukierniczej, piekarskiej i handlowej. Stosunkowo dużo ofert pracy dla niepełnosprawnych generują natomiast firmy produkcyjne, consultingowe oraz centra telefonicznego doradztwa.
Co zrobić, żeby dostać pracę?
Osoby niepełnosprawne szukające pracy muszą zaczynać od badania rynku. Popyt na prace niepełnosprawnych kształtuje się zupełnie inaczej niż w sektorze osób bez orzeczonej niepełnosprawności, a poza tym niepełnosprawni mogą zgłaszać się niemal na każde ogłoszenie. W praktyce większe ograniczenia często mają osoby bez orzeczonej niepełnosprawności, ponieważ ogłoszenia adresowane tylko do niepełnosprawnych nie są rzadkością, natomiast nieczęsto zdarza się, aby pracodawca z góry wykluczał zatrudnienie osoby niepełnosprawnej.
Niepełnosprawność można z powodzeniem przedstawić jako atut pracownika. Jest na to miejsce w liście motywacyjnym, w którym można uświadomić pracodawcy, że zatrudniając osobę niepełnosprawną zdobywa nie tylko kwalifikowanego pracownika o bogatym doświadczeniu i silnej motywacji, ale może również skorzystać z dopłaty PFRON na dostosowanie miejsca pracy i do wypłaty dla pracownika w zależności od stopnia niepełnosprawności. Pracodawcy szukają nie tylko doskonałych pracowników, ale również oszczędności – pracownik niepełnosprawny daje jedno i drugie!
Jak pracować poza ochroną?
Pracownik niepełnosprawny podlega takim samym badaniom lekarskim, jak pracownik bez orzeczonego stopnia niepełnosprawności. Oznacza to, że w praktyce o możliwości pracy na danym stanowisku przesądza lekarz medycyny pracy. Doświadczenie zawodowe i wykształcenie są bardzo silnym argumentem dla pracodawców, dlatego przede wszystkim należy aktywnie poszukiwać zatrudnienia w każdej branży.
Zapraszamy pracodawców do zatrudniania osób niepełnosprawnych niemal na każdym stanowisku pracy. Z chęcią pomożemy Państwu znaleźć odpowiedniego kandydata na pracownika. Zapraszamy do kontaktu z każdego miejsca na ziemi www.PartnerFirm.pl lub telefonicznie 537 990 017


Źródło: XANDIA-RAFAŁ SZYBIAK
Martin Transports International