FloridaPolonia >> Article
Paul (Pawe艂) Baran (1926-2011) - laudacja na cze艣膰 Wynalazcy Internetu...

Andrzej Targowski
Posted on: November 22, 2011

Laudacja na cze艣膰 Paula (Paw艂a) Barana, wynalazcy Internetu, wybranego do Panteonu Wynalazc贸w i Odkrywc贸w Polskich, wyg艂oszona przez prof. dr. Andrzeja Targowskiego 27 pa藕dziernika 2011 r. w Pa艂acu Na Wodzie w 艁azienkach Kr贸lewskich w Warszawie - publikujemy obszerne fragmenty.

WPROWADZENIE

Dzi艣 to jest 27 pa藕dziernika 2011 r. wprowadzamy Paula Barana do Panteonu Wynalazc贸w i Odkrywc贸w Polskich. Panteon ten nosi imiona Miko艂aja Kopernika i Ignacego 艁ukasiewicza. Paul albo Pawe艂 Baran jest Wielkim kontynuatorem odkry膰 tych pionier贸w rozwoju nowoczesnej 艣wiatowej cywilizacji.

Kopernik nie tyle odkry艂, 偶e Ziemia obraca si臋 wok贸艂 S艂o艅ca, co by艂o mniej wi臋cej ju偶 wiadome1. Najwa偶niejszy by艂 jego Traktat o obrotach sfer niebieskich, kt贸rego autor b臋d膮c ksi臋dzem obali艂 w dyskusji naukowej dogmat Ko艣cio艂a. Jego Traktat by艂 zabrany z 艂o偶a 艣mierci przez wys艂annika pewnego niemieckiego kardyna艂a, kt贸ry go og艂osi艂 w Zachodniej Europie. Nast臋pnie Rene Descartes (1596-1650) opublikowa艂 Rozpraw臋 o metodzie, czyli jak dzi艣 m贸wimy o naukowej metodzie, kt贸rej pierwsz膮 regu艂膮 by艂o „zaprzeczy膰, “co w艂a艣nie zrobi艂 nasz Wielki Rodak, Kopernik. Dzi臋ki niemu i nowej metodzie powsta艂 Wiek Nauki (XVII-XVIII), kt贸rej podstawy da艂 Johannes Kepler (1571-1630), Gottfried Leibnitz (1646-1716), Isaac Newton (1642-1772), James Watt (in偶ynier, 1736-1819), Charles-Augustin de Coulomb (1736-1806), G.W.F. Hegel (1770-1831), Charles Darwin (1809-1889), Louis Pasteur (1822-1895), Ignacy 艁ukasiewicz (chemik, 1822-1882), Maria Sk艂odowska-Curie (1867-1934) i inni. W nast臋pstwie powsta艂a Rewolucja Przemys艂owa (XIX w.) i dzi臋ki niej cywilizacja wzbogaci艂a si臋 o silnik, samolot, komputer, mikroskop oraz leki. 呕yjemy lepiej i d艂u偶ej, a 艣rednio nawet 2 do 3 razy d艂u偶ej, ni偶 nasi przodkowie sprzed 1000 lat, kiedy narodzi艂a si臋 Polska.

Gdy praca mi臋艣ni zosta艂a zast膮piona prac膮 maszyn w XX wieku, mieli艣my wi臋cej czasu na edukacj臋, w kt贸rej dominuj膮c膮 rol臋 spe艂nia informacja i wiedza. A dzie艅 wyd艂u偶y艂 si臋, bowiem najpierw lampy naftowe Ignacego 艁ukasiewicza a potem 偶ar贸wki Thomasa Edisona sprzyja艂y o艣wieceniu umys艂u w sensie dos艂ownym i przeno艣nym. Aspiracje i maj膮tki ludzi zacz臋艂y rosn膮膰 w szybkim tempie a pa艅stwa zacz臋艂y wojny o zasoby. Polska sta艂a si臋 ofiar膮 ambicji Rosji, Niemiec i Austrii (1914-1918) a potem Niemiec i ZSRR (1939-1945). Polska jako pa艅stwo przesta艂a istnie膰 na 123 lat (1795-1918), w latach, kiedy Cywilizacja Atlantycka rozwija艂a przemys艂, nauk臋 oraz demokracj臋. Polska cywilizacja sta艂a w miejscu a jej inteligencja szuka艂a lepszego losu poza Ojczyzn膮.

Polscy in偶ynierowie (w sumie oko艂o kilkuset) po polskich powstaniach w XIX w. rozjechali si臋 po 艣wiecie i rozpocz臋li budow臋 kolei w Ameryce 艁aci艅skiej, Kanadzie oraz w Europie, ale nie w Polsce, bo jej nie by艂o. W tym nasza s艂awna Rodaczka, pierwsza cz艂onkini Panteonu – Maria Sk艂odowska-Curie tak偶e wyjecha艂a z Polski, a po 艣mierci znalaz艂a si臋 we Francuskim Panteonie. Dzi臋ki niej i jej zi臋ciowi Fryderykowi Joliot-Curie, Stany Zjednoczone wygra艂y wojn臋 z Japoni膮 w 1945 r. a przysz艂o艣膰 cywilizacji mobilnej jest, dzi臋ki < i=""> Curie, w energii atomowej, przynajmniej w XXI wieku. Bowiem energia tego typu jest najpraktyczniejsza ze wszystkich dzi艣 znanych alternatywnych energii. <>

W XX w. z Polski wyjecha艂o oko艂o par臋 milion贸w Rodak贸w, najpierw za chlebem (pierwsza po艂owa wieku), potem za 偶yciem i wolno艣ci膮 (wojny) a obecnie za prac膮 i przygod膮. Polska sta艂a si臋 „Boiskiem Pana Boga”, (Norman Davis) gdzie mo偶ni tego 艣wiata urz膮dzali swe igrzyska. Uwa偶am, 偶e bardziej w艂a艣ciwym jest nazwanie Polski „Laboratoriom 艢wiata”, gdzie przeprowadzano eksperymenty system贸w spo艂ecznych.

Dzi臋ki ofiarom prawie 8 milion贸w (6-Niemcy, 2-Sowieci) polskich obywateli zosta艂 zdyskredytowany nazizm i komunizm a dzi臋ki temu zachodnia demokracja i kapitalizm wydaje si臋 by膰 przeznaczeniem ludzko艣ci? Cho膰 dzi臋ki Zimnej Wojnie (1945-1989/91) mi臋dzy tymi dwoma systemami (mocno praktykowanej w Laboratorium 艢wiata, w tym przez niniejszego autora), powsta艂 … Internet, kt贸ry rozwin膮艂 w XXI w. kapitalizm do maksimum, ale tak偶e zachwia艂 nim mocno, bowiem transponowa艂 Zachodni膮 Cywilizacj臋 w Cywilizacj臋 Globaln膮. Wsp贸艂czesna nam owa Cywilizacja wprowadzi艂a ludzko艣膰 w drgania, a mo偶e nawet konwulsje, czego wyrazem jest protest wykluczonych i „oburzonych” przeciw Wall Street jesieni膮 2011 r.!

Te wszystkie wymienione tu w skr贸cie zawirowania wsp贸艂czesnej cywilizacji maj膮 miejsce dzi臋ki naszemu Rodakowi Paw艂owi Baranowi, kt贸ry skonceptualizowa艂 Internet jeszcze w 1962 r. a w rezultacie swego wynalazku skomunikowa艂 ludzko艣膰. Z komunikacji tej korzystaj膮 omal wszyscy, a najsprytniejsi bez wojny przejmuj膮 bogactwo od innych, chyba w najwi臋kszym zakresie w historii cywilizacji.

POLSKIE KORZENIE PAULA BARANA Z USA

Pawe艂 Baran urodzi艂 si臋 w 29 kwietnia 1926 r. w polskim mie艣cie Grodno; zmar艂 26 marca 2011 w Palo Alto w Kalifornii w wieku 84 lat.. Grodno to miasto, powsta艂e w X wieku, w kt贸rym by艂 letni pa艂ac kr贸lewski w XV-XVII wieku. To tu w 1773 r. obradowa艂 ostatni Sejm Rzeczpospolitej Obojga Narod贸w i tu w 1795 r. abdykowa艂 ostatni polski kr贸l Stanis艂aw August Poniatowski, bowiem Polska przesta艂a istnie膰. I tu by艂 biskupem Marian Tokarzewski, kapelan Marsza艂ka Pi艂sudskiego, kt贸remu udzieli艂 drugiego 艣lubu. Tu osiad艂 po 艣mierci Marsza艂ka. Miasto to nale偶a艂o do Polski, Litwy, Rosji, Bia艂orusi, Niemiec i ZSRR. I tu urodzi艂 si臋 Pawe艂 Baran, kt贸ry zrewolucjonizowa艂 cywilizacj臋 艣wiata w XXI wieku. Pawe艂ek mia艂 kilkoro rodze艅stwa i ka偶de urodzi艂o si臋 w tym samym domu, ale w innym pa艅stwie.

(...)

Grodno to miasto le偶膮ce na tzw. polskich kresach, gdzie narodzi艂 si臋 pokojowy multi-kulturalizm polskiego spo艂ecze艅stwa2, tak obecnie mocno praktykowany w Stanach Zjednoczonych i w Europie, powiedzmy szczerze z „r贸偶nym skutkiem”. Tw贸rca Internetu pewnie mia艂 ten multi-kulturalizm jakby we krwi.

Polska w latach 1920-tych by艂a w kryzysie gospodarczym, dlatego rodzina Baran贸w wyemigrowa艂a za chlebem z Polski w 1928 r., niestety dostaj膮c si臋 „z deszczu pod rynn臋,” bowiem w 1929 r. Wielki Kryzys opanowa艂 Stany Zjednoczone. M艂ody Pawe艂ek sta艂 si臋 Paulem, i sw膮 m艂odo艣膰 sp臋dzi艂 pomagaj膮c w sklepie spo偶ywczym rodzic贸w, kt贸rzy sprzedawali polish sosage i tym podobne polskie przysmaki w wielkim mie艣cie Filadelfii. W mie艣cie tym powsta艂y Stany Zjednoczone i tu jest pi臋kny wisz膮cy most Benjamina Franklina, wybudowany przez polsko-ameryka艅skiego in偶yniera Ralpha Modjewskiego (1861-1940), syna naszej wspania艂ej aktorki Heleny Modrzejewskiej. By艂 to w贸wczas najd艂u偶szy wisz膮cy most w 艣wiecie, ponad p贸艂 kilometra d艂ugi, do czasu. Gdy偶 Modjewski zn贸w wybudowa艂 w 1929 r. d艂u偶szy wisz膮cy most Ambassador, 艂膮cz膮cy USA z Kanad膮, ko艂o Detroit. Polacy w Filadelfii s膮 do dzisiaj bardzo dumni z tego mostu. Zapewne Pawe艂ek a potem student Paul by艂 z wyczynu in偶ynierskiego Polaka bardzo dumny. Kto wie, czy ju偶 wtedy nie planowa艂 swej in偶ynierskiej kariery?

PAUL BARAN – JAKO IN呕YNIER

Paul Baran uko艅czy艂 studia jako in偶ynier-elektryk na Drexel University (1949) w Filadelfii. Po czym jako m艂ody in偶ynier pierwsz膮 prac臋 podj膮艂 w firmie <="" i.,="" gdzie="" pracowa艂="" nad="" pierwszymi="" modelami="" komputer贸w="" dla="" koncernu="" univac.="" to="" by艂a="" bardzo="" dobra="" praktyka="" barana,="" bowiem="" j.="" presper="" eckert="" i="" john="" mauchly="" skonstruowali="" pierwszy="" ameryka艅ski="" komputer="" eniac="" w="" 1946="" r.="" <=""> 艣wietnego Uniwersytetu Pensylwa艅skiego znajduj膮cego si臋 w Filadelfii. Natomiast pierwszym handlowym komputerem w USA by艂 w艂a艣nie komputer UNIVAC I. Miasto Filadelfia jest tu zapewne wa偶nym czynnikiem, t艂umacz膮cym, dlaczego m艂ody Baran dosta艂 si臋 do firmy tych najwybitniejszych pionier贸w konstrukcji ameryka艅skich komputer贸w. W 1955 r. Paul Baran po艣lubi艂 Evelyn Murphy i przeni贸s艂 si臋 do Los Angeles, gdzie pracowa艂 dla Hughes Aircraft w zakresie system贸w radarowych. Wieczorami studiowa艂 na kursie magisterskim na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, kt贸ry uko艅czy艂 w 1959 r., a prac臋 magistersk膮 napisa艂 z zakresu cyfrowego rozpoznawania znak贸w pisanych.

ATAK ATOMOWY A PROJEKT BARANA

W 1959 r. jako 艣wie偶o „upieczony” magister in偶ynier, Paul Baran przyj膮艂 prac臋 w o艣rodku badawczym RAND (od Research AND Development) Lotnictwa Stan贸w Zjednoczonych w Santa Monica, na dalekim przedmie艣ciu Los Angeles. Jego pierwszy projekt dotyczy艂 systemu telekomunikacyjnego, kt贸ry m贸g艂by przetrwa膰 atak atomowy.

Warto przypomnie膰, 偶e po W臋gierskiej i Polskiej Rewolucji w 1956 r. Zimna Wojna przybiera bardziej konfrontacyjny charakter. ZSRR zbrojnie broni swego Imperium w Europie, tzn. na W臋grzech. Wprawdzie dochodzi do odwil偶y w ZSRR w 1956 r., ale ju偶 w 1957 r. mocarstwo to wypuszcza Sputnika i grozi USA atakiem atomowym rakietami, jakie zaczyna rozwija膰. W 1958 r. energiczny Nikita Chruszczow zostaje premierem, a w 1959 r. Fidel Castro zwyci臋偶a na Kubie. Natomiast USA testuje bomb臋 wodorow膮 na Wyspach Bikini, kt贸rej g艂贸wnym koncepcjonist膮 jest Polak Stanis艂aw Ulam, emigrant ze s艂awnej polskiej szko艂y matematycznej we Lwowie.

Nic dziwnego, 偶e w o艣rodku RAND Paul Baran pracuje od 1959 r. nad „niezniszczalnym” systemem telekomunikacyjnym, jaki powinien funkcjonowa膰 po ataku atomowym, by zapewni膰 integralno艣膰 pa艅stwa Stan贸w Zjednoczonych. Stwierdzono, 偶e dotychczas stosowany system Wysokiej Cz臋stotliwo艣ci (HF-High Frequency) nie przetrwa艂by ataku. Baran postanowi艂 usprawni膰 komunikacj臋 radiow膮 na d艂ugich falach AM. Wykaza艂, 偶e system oparty na rozproszonych przeka藕nikach magnetycznych (w贸wczas stosowanych) przetrwa艂by atak, bowiem mia艂 dobr膮 redundancj臋. Jego now膮 topologi臋 sprawdzono z pozytywnym wynikiem w Bazie Lotniczej ko艂o miasta Rome w p贸艂nocnej cz臋艣ci stanu Nowy Jork. Wyniki swego projektu opublikowa艂 w RAND w 1964 r.

KRYZYS KUBA艅SKI A ODPOWIED殴 PAULA BARANA

Konfrontacja militarna Zachodu ze Wschodem przybra艂a now膮, bardziej agresywn膮 form臋, kiedy w lecie 1961 r. Stany Zjednoczone zacz臋艂y testowa膰 ZSRR, co do podzielonego Berlina. W tym samym roku ZSRR spowodowa艂 zbudowanie Muru Berli艅skiego. W 1961 r. mia艂 miejsce niefortunny desant patriotycznych, emigracyjnych si艂 kuba艅skich na Kubie. W odpowiedzi w 1962 r. ZSRR zacz膮艂 instalowanie wyrzutni rakietowych 艣redniego zasi臋gu na Kubie oraz spowodowa艂 wys艂anie na t臋 wysp臋 10.000 sowieckich doradc贸w wojskowych. W ten spos贸b rozpocz膮艂 si臋 Kryzys Kuba艅ski, kt贸ry trwa do dzisiaj (2011).

W Stanach Zjednoczonych zdano sobie spraw臋, 偶e mo偶e doj艣膰 do wojny atomowej i 偶e trzeba przygotowa膰 kraj do funkcjonowania „dzie艅 potem” (day after). W zwi膮zku z tym zlecono RAND zaprojektowanie takiego systemu telekomunikacyjnego, kt贸ry pomimo zniszczenia kraju b臋dzie m贸g艂 funkcjonowa膰 i komunikowa膰 ludzi i w艂adze. Zadanie to powierzono w 1961/62 r. Paulowi Baranowi, kt贸ry pracowa艂 w tym Centrum od 1959 r. i to w zakresie system贸w o wysokim prawdopodobie艅stwie przetrwania ataku atomowego.

P. Baran postawi艂 sobie pytanie: „Jakie jest minimalne wymaganie, aby system telekomunikacyjny m贸g艂 przetrwa膰 atak atomowy?” Obliczy艂, 偶e ameryka艅ska sie膰 radiowa na d艂ugich falach (AM) mo偶e przekazywa膰 komunikaty, o ile w ka偶dym w臋藕le zostanie zainstalowany logiczny uk艂ad cyfrowy, kt贸ry b臋dzie sterowa艂 ‘podr贸偶owaniem’ komunikatu, kt贸ry b臋dzie sam sobie znajdowa艂 drog臋, poniewa偶 b臋dzie zna艂 adres przeznaczenia. Zwierzchnicy wojskowi stwierdzili, 偶e owa sie膰 nie ma wystarczaj膮cej przepustowo艣ci. W zwi膮zku z tym P. Baran opracowa艂 nast臋puj膮ce zasady sieci samosteruj膮cej:

1.Sie膰 nie mo偶e by膰 scentralizowana.

2.Ka偶dy w臋ze艂 sieci musi mie膰, co najmniej dwa s膮siednie w臋z艂y.

3.Sie膰 musi mie膰 nadwy偶k臋 w臋z艂贸w (redundancy), czyli ka偶dy w臋ze艂 powinien by膰 powi膮zany z wi臋ksz膮 liczb膮 w臋z艂贸w ni偶 to jest potrzebne.

4.Komunikaty powinny by膰 zorganizowane w samodzielne pakiety (czyli koperty elektroniczne).

5.Komunikaty powinny by膰 cyfrowe, a nie analogowe.

Barana zasada, 偶e sie膰 nie mo偶e by膰 zcentralizowana, oparta jest na budowie m贸zgu ludzkiego. Tak zaprojektowa膰 system pom贸g艂 mu pewien neurochirurg z MIT, kt贸ry powiedzia艂 mu „Je艣li odetniesz kawa艂ek m贸zgu ludzkiego, inna jego cz臋艣膰 przejmie funkcje, kt贸re zosta艂y odci臋te”. „M贸zg po prostu jest rozproszon膮 sieci膮 neuron贸w po艂膮czonych ze sob膮.3 Rozwi膮zanie Barana polega na zorganizowaniu komunikat贸w w pakiety (cyfrowe koperty), kt贸re znaj膮c sw贸j adres podr贸偶uj膮 w sieci, samo-kieruj膮c si臋.

Wynalazca opracowa艂 algorytm szybkiego zapami臋tywania i przekazywania (store and foreward) pakiet贸w w sieci. Sie膰 rozproszona nie ma centralnego punktu, st膮d sk艂ada si臋 z pseudo-autonomicznych podregion贸w sieci, funkcjonuj膮cych niezale偶nie od innych podregion贸w sieci, kt贸re zosta艂y zniszczone albo popsute.

Stara sie膰 telekomunikacyjna USA przypomina gwia藕dzisty uk艂ad ulic w Pary偶u, podczas gdy Internet przypomina kratownic臋 ulic Manhattanu, centrum Nowego Jorku. Warto wspomnie膰, 偶e gwia藕dzisty uk艂ad Pary偶a zosta艂 tak specjalnie zaprojektowany w latach 1852-70 przez szefa policji Georga-Eugene Hausmanna, aby policja 艂atwo mog艂a t艂umi膰 manifestacje ludzi, jakie od czas贸w Rewolucji Francuskiej (1789) by艂y zmor膮 w艂adz francuskich; zreszt膮 do dzisiaj?

Koncepcja Barana, zosta艂a podj臋ta w latach 1960-tych przez Departament Obrony jako ARPANET (Advanced Research Projects Agency-ARPA). Na jesieni 1969 r. komputer SDS Sigma 7 Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, jako pierwszy w臋ze艂 IMP (Interface Message Processor) zosta艂 pod艂膮czony do ARPANET-tu za spraw膮 Leonarda Kleinrocka. Nast臋pnie komputer SDS 940 ze Stanford University z hypertextem zaprojektowanym przez Doug Engelberta zosta艂 pod艂膮czony. Kolejnym w臋z艂em by艂 komputer IBM 360/75 z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara, nast臋pnie University of Utah pod艂膮czy艂 sw贸j komputer DEC PDP-10 do ARPANET-u. W dniu 6 grudnia 1969 r. wszystkie w臋z艂y by艂y po艂膮czone ze sob膮. Pierwszy komunikat wys艂a艂 student UCLA – Charley Kline, pod kierunkiem prof. L. Kleinrocka w dniu 29 pa藕dziernika 1969 r. o godzinie 10:30 PM. W ten spos贸b koncepcja Barana sieci pakietowej zosta艂a sprawdzona w praktyce.

KATEDRA INTERNETU

W 1972 r. P. Baran za艂o偶y艂 prywatn膮 firm臋 CableData Associate, kt贸ra mia艂a na celu konsultowanie wydzia艂u ARPA w zakresie ARPANET. W tym samym roku P. Baran zaleci艂 Departamentowi Obrony podzielenie ARPANET na MILINET (dla cel贸w wojskowych) i INTERNET dla cel贸w cywilnych. Jego zalecenie zosta艂o zaakceptowane, ale wprowadzono je do praktyki dopiero w 1983 r.

Internet powsta艂 podobnie jak powstaj膮 katedry – w przeciwie艅stwie do ko艣cio艂贸w. Katedry buduje zwykle kilku po sobie nast臋puj膮cych proboszcz贸w, nieraz i przez dziesi膮tki lat, a nawet setki, jak s艂awna Bazylika 艢wi臋tej Rodziny zacz臋ta przez architekta Antonio Gaudiego w 1882 r. i niesko艅czona jeszcze w 1926 r., kiedy architekt zmar艂. Wed艂ug ocen, w 2010 r. jej budowa osi膮gn臋艂a 50 procent zaawansowania?

W budowie Internetu wzi臋艂o udzia艂 kilkudziesieciu pionier贸w i coraz nowi dodaj膮 swe rozwi膮zania. Katedr臋 Internetu ilustruje powy偶szy model. Internet by艂 pomy艣lany przez Paula Barana jako system telekomunikacyjny na wypadek wojny atomowej, kt贸ry mia艂 utrzyma膰 Stany Zjednoczone jako nadal funkcjonuj膮ce pa艅stwo. Z biegiem czasu Internet sta艂 si臋 uniwersalnym systemem natychmiastowej komunikacji ludzi na Ziemi.

PODEJ艢CIE DO SKOMUNIKOWANIA SI臋 ZA 呕ELAZN膭 KURTYN膭W PRL

Warto zauwa偶y膰, 偶e Amerykanie projektowali sie膰 ARPANET, kt贸ra mia艂a jednak charakter wojskowy (tajny), bowiem mia艂a po艂膮czy膰 superkomputery pracuj膮ce w badaniach naukowych dla potrzeb wojska. Dopiero kilkana艣cie lat potem wy艂oni艂y si臋 z tej sieci – Internet i prywatne us艂ugowe sieci typu Telenet czy TYMNET. Natomiast my w Polsce planowali艣my uruchomienie uniwersalnej sieci transmisji danych, kt贸rej u偶ytkownikami pr贸cz organizacji b臋d膮 obywatele.

W 1972 r. by艂o bardzo trudno forsowa膰 rozw贸j INFOSTRADY w Polsce, ale pomimo tego uda艂o si臋 Krajowemu Biuru Informatyki podpisa膰 porozumienie z Ministerstwem 艁膮czno艣ci na uruchomienie w 1975 r. pierwszej INFOSTRADY na 艣rednicy Gda艅sk - Warszawa - Katowice. W艂膮czono do tego projektu ameryka艅sk膮 firm臋 Singer, kt贸ra zagwarantowa艂a dofinansowanie projektu w wysoko艣ci 1 miliona dol. pod warunkiem podzielenia si臋 z firm膮 polskimi do艣wiadczeniami. Firma ta przeczuwa艂a, 偶e Polska ma dobry pomys艂 i chcia艂a go ewentualnie wykorzysta膰 w USA. Firma da艂a wzmiank臋 o INFOSTRADZIE w „Computer Weekly”, w wyniku czego Sekretariat Prezydenta Meksyku zwr贸ci艂 si臋 do KBI o dodatkowe informacje. Bowiem INFOSTRADA budzi艂a w贸wczas spore zainteresowanie w 艣wiecie, bowiem mia艂a cywilny charakter i by艂a nastawiona te偶 na obs艂ug臋 obywateli.

Sie膰 INFOSTRADY mia艂a prowadzi膰 do rozwoju spo艂ecze艅stwa nie tyle informacyjnego, co poinformowanego 4. I tego w艂adze PRL panicznie ba艂y si臋. Dzi臋ki us艂u偶nym przedstawicielom nauki skrytykowano sie膰, 偶e jest rzekomo „niezoptymalizowana” i na艂o偶ono na ni膮 cenzur臋, potem zmieniono nazw臋 na KASTOR. Projekt z tak膮 nazw膮 bardziej przypomina艂 olej samochodowy ani偶eli sie膰 transmisji informacji. Wkr贸tce w艂adze stwierdzi艂y, 偶e skoro INFOSTRADA nie ma u偶ytkownik贸w, projekt sieci trzeba zamkn膮膰. W tym jego autora. Cho膰 w nie dos艂ownym, a przeno艣nym sensie.

W艂adze PRL pozna艂y si臋 szybko na politycznym niebezpiecze艅stwie sieci typu INFOSTRADA, i pod tym wzgl臋dem wyprzedzi艂y wsp贸艂czesne Chiny i inne dyktatury, kt贸re cenzoruj膮 Internet obecnie.

Wszak偶e, dyktatura PRL upad艂a w 1989 r., gdy wolumen prasy podziemnej przekroczy艂 wolumen prasy oficjalnej i cz艂onkowie ruchu SOLIDARNO艢CI byli 艣wietnie poinformowani, co do wydarze艅 w Polsce. By膰 mo偶e INFOSTRADA mog艂aby proces erozji PRL tylko przyspieszy膰.

Pomimo up艂ywu 39 lat od inicjatywy INFOSTRADY, Polska nie posiada jeszcze podobnej sieci. Cho膰 Internet nie jest dok艂adnym zast臋pstwem tej sieci. Ale nie w tym miejscu b臋dziemy prowadzili dalsze rozwa偶ania na ten temat.

SKUTKI INTERNETYZACJI I TECHNOPOLI

Powszechna internetyzacja w XXI w. (czyli wynik wynalazku Paula Barana) jest spektakularna i w zasadzie cieszy si臋 wielkim uznaniem, jako remedium na wszelkie bol膮czki spo艂eczno-gospodarcze?

I rzeczywi艣cie, bowiem internetyzacja ma nast臋puj膮ce zalety :

Wzmacnia u偶ytkownika,
Wzmacnia globalny biznes,
Wzmacnia organizacj臋,
Wzmacnia spo艂ecze艅stwo, ale jak na razie w sensie reagowania na wypaczenia.

Ma jednak i wady, bowiem:

Os艂abia spo艂ecze艅stwo wskutek wzmacniania obywateli i spo艂ecze艅stw w pa艅stwach rozwini臋tych poprzez wzmacnianie globalnego biznesu, kt贸ry powoduje w XXI w. nast臋puj膮ce ostre bol膮czki:

Powoduje bezrobocie,
Obni偶a dochody klas 艣redniej i niskiej,
Powoduje kryzys gospodarczy,
Powoduje kryzys polityczny,
Prowadzi do zamieszek spo艂ecznych.

Mo偶na stwierdzi膰 z du偶膮 doz膮 uzasadnionej intuicji, 偶e internetyzacja wprowadzi艂a Cywilizacj臋 Zachodni膮 do upadku i transformowa艂a j膮 w Cywilizacj臋 Globaln膮, kt贸ra jest korzystna dla pa艅stw rozwijaj膮cych si臋, a niekorzystna dla pa艅stw rozwini臋tych. Jednak偶e spo艂ecze艅stwa pa艅stw rozwini臋tych nie godz膮 si臋 na ten stan rzeczy. Co prowadzi do zamieszek oraz prawdopodobnie do rewolucji spo艂ecznej, w wyniku kt贸rej demokracja i kapitalizm w formie, jak膮 obecnie znamy i praktykujemy, ulegnie znacznej korekcie? Nied艂ugo ju偶 przekonamy si臋, czy korekta ta jest pozytywna, a zatem czy jej g艂贸wny sprawca Internet jest pozytywny w sensie makro-skali technopoli, w kt贸r膮 wprowadzi艂 ludzko艣膰.

(...)

Pawe艂 Baran zawsze podkre艣la艂 swe polskie korzenie. Ni偶ej podpisany mia艂 zaszczyt uczestniczy膰 w ceremonii wr臋czenia mu Medalu American-Polish Engineering Association w Detroit w 2003 r. Wymienili艣my w贸wczas uwagi o Jego pracach nad Internetem i moich nad INFOSTRAD膭 w Polsce. Koncepcja P. Barana jest obok wynalezienia samolotu i komputera najwa偶niejsz膮 koncepcj膮 in偶yniersk膮 XX wieku. Polacy zawsze co艣 „manipulowali” z nasz膮 planet膮. Najpierw M. Kopernik zmieni艂 pogl膮d na temat regu艂 jej obrot贸w. B臋d膮c ksi臋dzem, zwalczy艂 dogmat centralizmu Ziemi. W 500 lat po nim, Pawe艂 Baran uczyni艂 Ziemi臋 „wsp贸ln膮” planet膮 wszystkich ludzi.

Niech pami臋膰 o Paulu (Pawle) Baranie w Panteonie Wynalazc贸w i Odkrywc贸w Polskich b臋dzie wieczna a Rodacy niech bior膮 z niego przyk艂ad!

Andrzej Targowski, Polska/USA, 21 listopada 2011 r.

Na zdj臋ciu (autora):

- prof. dr Andrzej Targowski wyg艂asza laudacj臋;


Source: PAP
Martin Transports International